E-Ticaret Başarısı elde etmek için 4 Temel Faktör

23/09/2019
Posted in E-ticaret
23/09/2019 admin

E-Ticaret Başarısı elde etmek için 4 Temel Faktör

E-ticaret ile perakendecilik dünyası hızla değişiyor. Bir zamanlar, sahiplerinin müşterileriyle kişisel ilişkiler kurduğu küçük yerel dükkanlar vardı. Daha sonra, yerel dükkanlar yavaş yavaş ürün ve hizmet kalitesinde tutarlılık sunan büyük zincir mağazalarıyla değiştirilmeye başladı.

Şimdi fiziksel mağazalar dinozorların yolunda gidiyor. Haberler sürekli iş dünyası zincirleri ve kapanmaya başlayan fiziksel mağazalarla ilgili hikayelerle dolu. Hayatımızın diğer pek çok yönü gibi, perakende dünyası da internet dünyasında yerini aldı.

Başarılı bir e-ticaret şirketi oluşturmak, tuğla ve harç deposu oluşturmaktan farklıdır. Yüz yüze etkileşim olmadan, müşterilerinizde güven oluşturmak için yeni teknolojiden yararlanmanız gerekecektir. Bir e-Ticaret işinin en önemli kısmının sattığınız ürünler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında çok daha önemli olan şey, ziyaretçileriniz ile kurduğunuz ve beslediğiniz ilişkiler.

İşte e-ticaret başarısı için 4 temel faktör.

1. E-ticaret te güçlü bir marka hikayesine sahip olmak

E-ticaret yani çevrimiçi perakende dünyasına girerken, Amazon, n11 veya eBay gibi ürünlerinizi satmak için önceden kurulmuş platformları kullanmak cazip gelebilir. Ancak bunu yapmanız sizi farklı bir dezavantaja maruz bırakacaktır. Bu güçlü markaları kullanmak, fazla harcama yapmak zorunda kalmadan birkaç müşteriye ulaşmanızı sağlayabilir, ancak farklı bir kimlik oluşturma şansını kaybedersiniz.

Birisi Amazon ürününü satın alırsa, başka bir satın alma yapmak istediğinde sizi aramayacak, Amazon’u arayacaktır.

Kendi markanızı ve platformunuzu yaratarak ilişkileri geliştirebilir ve alışverişi tekrarlayan müşteriler kazanma şansınızı artırabilirsiniz. Markanız bir hikaye anlatmalı, açık ve belirgin değerleri tanıtmalıdır. Plaj kıyafeti satıyorsanız, değerleriniz, eğlenme ve kaçamakları teşvik etmelisiniz. Parlak renkler kullanmak ve esprili bir sosyal varlığa sahip olmak isteyebilirsiniz. Markanızın ürünlerinize uygun değerlerine karar verin ve bunları müşterilerinizin değerleriyle uyumlu hale getirin.

E-ticaret

E-ticaret

Markalaşma çizginiz web sitenizde ve sosyal kanallarınızda tutarlı olmalıdır. Tasarım öğeleri, yazı tipleri, renk şemaları ve ikonografi ve ton, güven ve özgünlük oluşturmak için benzer olmalıdır.

2. E-ticaret te başarılı kullanıcı deneyimi

Perakendenin yüksek caddelerden ve alışveriş merkezlerinden internete taşınmasının temel nedenlerinden biri de kolaylıktır. İnsanlar mecbur kalmadıklarında bir alışveriş yapmak için kendilerini evden çıkarmak zorunda kalmak istemiyorlar. Bu, her zaman olsa da e-ticaret seçimini tercih edecekleri anlamına gelmez. Gönderim politikanız pahalıysa veya çok uzun sürerse, tüketiciler mağazaya gitmeyi ve ürünü şahsen satın almayı daha kolay bulacaklardır. Hızlı ve ücretsiz teslimat, insanları sizden almaya teşvik edecek en önemli şeylerden biridir.

Nakliye, kullanıcı deneyiminin tek püf noktası değil, önemli bir parçasıdır. Birden fazla ödeme seçeneği sunmak, potansiyel müşteri sayınızı artıracaktır. Bazı insanlar kredi kartlarıyla, bazıları Paypal üzerinden, bazıları ise diğer mobil ödeme seçenekleriyle ödeme yapmayı sever. Mümkün olduğunca geniş bir seçenek vererek, bir satışı tamamlama olasılığınız daha yüksektir.

eticaret

eticaret

Bir mağazaya gittiğinizde, tüm eşyalar koridorlara rastgele yerleştirilmişse veya istemediğiniz ilgilendirmediğiniz ürünler alacaklarınız önünde bir yığınsa, aradığınızı bulmak için uzun zaman boyunca dolaşmak zorunda kalırsanız, çoğu insan sadece gezer ve gider. Aynısı web siteniz için de geçerlidir. Ne sunduğunuzu açıkça belirtmeniz ve müşterilerin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmanız gerekir. Mükemmel web sitesi tasarımı, e-ticaret başarısı için çok önemlidir. Örneğin WordPress, basit ve ödeme seçenekleriyle sezgisel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için kullanılabilir.

E-ticaret satışları ilk başladığında, satışların çoğu masaüstü ya da dizüstü bilgisayar kullanılarak tamamlanırdı. Ancak şu anda akıllı telefonlar ve tabletlerde satışlar giderek artıyor. E-Ticaret mağazanızı tasarlarken, ‘ilk önce mobil’ bir tutum benimsemeniz gerekir. E-ticaret sitenizde gezinmek kolay olmalı, yazı tipleri büyük ve okunması kolay olmalı ve her sayfa üç saniye içinde yüklenmelidir.

3. E-ticaret kitlenizle iletişim kurun

E-ticaret işinizin şeffaflık ve izleyicilerinizle etkileşimde bulunma isteği sunması gerekiyor. İletişim kurmanız kolay olmalı ve iletişim bilgileriniz web sitenizde belirgin bir şekilde gösterilmelidir. Bunu göremezlerse, güvenlerini kaybedersiniz ve insanlar mağazanızın bir aldatmaca olduğunu düşünürler. Telefon ve e-posta en yaygın iletişim şeklidir, ancak günümüzde insanlar sitenizden doğrudan ve anında sizinle iletişim kurabilmek istemektedir. İletişim formları iyidir ve bir anlık mesajlaşma formu daha da iyidir. Sürekli ve anında müşteri hizmeti sunamıyorsanız, sık sorulan soruları yanıtlamak için canlı bir sohbeti kullanmak veya en azından müşterilerinize en kısa sürede geri döneceğinizi bildirmek iyi bir seçenektir.

Canlı Destek Uygulaması İle Satışlarınızı Arttırın

 

Müşterilerinizle etkileşim kurmak, sadece müşteri hizmetleri için değil, sürekli olarak yapmanız gereken bir şeydir.

Başarılı bir e-ticaret şirketi oluşturmak için sosyal medyada güçlü bir varlığa ihtiyacınız olacak. 

Bu, tekliflerinizi ve ürün reklamlarınızı dağıtmak için kullanmaktan daha fazlasını yapmanız gerektiği anlamına gelir. İlgi çekici bir içerik sağlamanız gerekir ve insanlar yorumlarını yazdıklarında veya beğendiklerinde onlara yanıt vermeniz ve girdilerini takdir etmeniz memnuniyeti arttıracaktır. Bunu yapmak, ilişkiler kurmanıza ve dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olur.

Çevrimiçi incelemeler, ürünlerinizi tanıtmanın en iyi yollarından biri olabilir. Pek çok ziyaretçi kişisel önerilerde ve isteklerde bulunacaktır. Güven oluşturduysanız ve müşterilerinizle zaten ilişkiye girdiyseniz, iyi bir inceleme yapmaları çok daha olasıdır. Bir müşteri inceleme bıraktıktan sonra, bu sadece gelecekteki müşteriler için büyük bir güvence sağlamakla kalmaz, aynı zamanda orijinal müşterinin markanıza veya ürününüze bir yakınlık beslediği için tekrar müşteri olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

4. Teklif değeri

Müşterilerinize, ürününüzün hangi sorunu çözeceğini açık ve net bir şekilde açıklayabilmeniz gerekir. Bu daha iyi görünmelerini, daha iyi hissetmelerini, daha çok eğlenmelerini veya daha başarılı olmalarını sağlar mı? Evet hızlı, kendinize has satış teklifleriniz olmalıki müşteriler kartlarını cüzdanına bırakmasın.

Müşterinize sunduğunuz değer, sattığınız ürünlerle sınırlandırılamaz. Bir e-Ticaret pazarlama stratejisinin temel unsurlarından biri içerik pazarlamasıdır. Bu bloglar, videolar ve sosyal medya gönderileri şeklinde olabilir. Plaj kıyafeti satıyorsanız, seyahat önerileri ve püf noktaları sunan bloglar ve videolar oluşturabilirsiniz. Dünyadaki en iyi plajlar hangileridir? Kışın ortasında bir plaj tatilini nerede geçirebilirsiniz? Eğer eğlenceli ve ilginç şeyler satıyorsanız, günün şakasını yaptığınız bir twitter hesabı çalıştırabilirsiniz. Bir sağlık ürünü e-ticaret mağazası için Instagram’da diyet ipuçları veya motivasyonel resimler sunabilirsiniz.

Müşterilerinize ücretsiz değer sunan bu tür içeriği sunarak, ilgili ve güvenilir bir kitle oluşturabilirsiniz. İnsanlar, seyahatleri için ihtiyaç duydukları şeyleri satın alma konusunda tatil önerileri almak için blogunuzu düzenli olarak ziyaret ederse, ilk baş vurdukları yer siz olursunuz.

Bir e-ticaret sitesinde insanlar mağaza sorumlusu veya yönetici ile kişisel ilişkiler kuramazlar, bu nedenle bu ilişkileri farklı bir şekilde kurmanız gerekir. Hedef kitlenize değer katan içerik sunarak yalnızca uzmanlığınıza güvendirmekle kalmaz, aynı zamanda işinize dolaylı olarak güvenmeye başlarlar.

,
.