Haber sitesi kurmak, haber sitesi nasıl kurulur?

30/06/2021 admin

Haber sitesi kurmak, haber sitesi nasıl kurulur?

haber sitesi kurmak

haber sitesi kurmak

Haber sitesi kurmak mı istiyorsunuz? Son 5 yılda, haber sitelerine abone sayısı %200 arttı ve çılgın bir rakam 2020’de %36 arttı. Bu, kendi haber sitesi kurmak için mükemmel koşullar sağlayan bir internet kullanıcılarının haberlere olan büyük ilgisini yansıtır. Bu makaleden böyle bir portalın nasıl geliştirileceğini, neye ihtiyaç duyduğunu ve ne kadara mal olacağını öğreneceksiniz.

Haber sitesi kurmak

Yapmanız gereken ilk şey, okuyucularınıza ileteceğiniz bir haber konusu seçmektir. Bir konuya odaklanmak gerekiyor, çünkü her şeyi rapor edecek bir haber sitesi kurmak piyasa liderleriyle rekabet edemeyecek: haberturk.com cumhuriyet.com.tr

Haber konusunu aşağıdaki hususlara göre seçmelisiniz:

 • Konu çok sayıda kullanıcı için ilginç olmalıdır. Örneğin, dünya çapında milyonlarca insan ünlülerin yaşamları ve sanatlarıyla ilgili haberleri okurdu. Sınırlı sayıda insan mikoloji (mantarlar hakkında bir bilim) ile ilgili haberlere ilgi duyacaktır.
 • Konu hedef pazarla ilgili olmalıdır. Örneğin Amerikan futbolu ile ilgili haberler Amerika’da popülerken Avrupa’da kimse ilgilenmiyor. Buradaki insanlar futbolla daha çok ilgileniyor.
 • Konu, nispeten dar bir alana odaklanmalıdır, çünkü yeni bir haber sitesi rakipler arasında öne çıkmasının tek yolu budur. Ve bu pazarda bir sürü rakibiniz olacak çünkü herkes bir haber sitesi kurmak isteyebilir ve bunda oldukça hızlı ve ucuza halledebilirler.
 • Konunun istikrarlı ve büyüyen bir kitlesi olmalıdır. Örneğin, birçok insan futbol dünya kupasıyla ilgili haberlerle ilgilenecek, ancak dört yılda bir gerçekleşen dünya kupasından kısa bir süre önce, sırasında ve sonrasında.

Logo tasarımı yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken 6 önemli nokta

Haber sitesinden para kazanma

Abonelikler 

Bu, haber sitelerinin geleneksel bir para kazanma modelidir. Haber sitesi kurmak tabiki para kazanma gibi bir hedef gerektirir. Örneğin, abone olmanız gerekir: New York Times web sitesindeki haberlere tam erişim için haftada 2 dolar ve ayda 8 dolar. Haber toplayıcı abonelik modelini kullanıyor: ayda 10 ABD doları ve yılda 100 ABD doları. Bununla birlikte alternatif bir erişim modeli de sunuyor – okuyucular makale başına 0,10 dolar ödeyebilir. Bu seçenek, haberleri gerçekten takip etmeyen ancak bazen belirli bir şey hakkında okumak isteyenler için uygundur.

Uygulamadaki reklamlar

Hemen hemen tüm ücretsiz ve ücretsiz haber siteleri bu para kazanma modelini kullanıyor. Örneğin, Flipboard bu modeli (oldukça agresif reklamcılık, ancak kapatabilirsiniz) tıpkı BBC, Fox News, Buzzfeed ve diğerleri gibi kullanıyor. Haber sitenizi açarken reklam üzerine bahse girmeye karar verirseniz, bu para kazanma modeline dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın: çok fazla reklam olacaksa veya okuyucuları rahatsız edecekse, onları kaybedebilirsiniz.

Freemium modeli

Bu yaklaşım, haber içeriğinizin çoğunun ücretsiz olarak sağlanacağını ve okuyucularınıza bazı özel materyaller sunacağınızı ima eder. Örneğin, tüccarlar için haber platformlarında, bu tür özel materyaller, belirli haberlerin varlığın / piyasanın değerini nasıl etkileyeceği konusunda uzmanların görüşleri olabilir. Özel olasılıkların diğer seçenekleri: reklamların, videoların, uzman makalelerinin kapatılması.

haber sitesi nasıl kurulur

haber sitesi nasıl kurulur

Bağışlar

Daha önce çok nadir bir para kazanma modeliydi, ancak son birkaç yılda küçük ve orta ölçekli haber web sitelerinde oldukça popüler hale geldi. The Guardian gibi büyük haber toplayıcıları da okuyucularından bağış kabul ediyor , ancak bu onların ana gelir kaynağı değil.

Yeni içerik oluşturma yöntemleri

Kendi haber sitenizi kurmanın bir sonraki aşamasında, içeriği – haber metnini tam olarak nasıl oluşturacağınızı belirlemeniz gerekir. Bunu birkaç şekilde yapabilirsiniz:

 • Metin yazarları. Bu en basit ve en yaygın yaklaşımdır: Verilen konuyla ilgili haberleri takip edecek ve siteniz için yeniden yazacak bir metin yazarı ekibi tutarsınız – oldukça kolay, hızlı ve ucuzdur.
 • Algoritmalar (AI). Bu yöntem genellikle, algoritmaları web’in her yerinden haber toplayan ve sitelerine yerleştiren haber toplayıcılar tarafından kullanılır. Ayrıca, son beş yılda haber yazımı için özel bir yapay zekanın (örneğin, GPT-3) testleri yapılmıştır.
 • Kullanıcılar.   Bunun dışında kullanıcılar siteniz için kendileri haber yazabilir ve bu süreci sadece siz yönetirsiniz. Bu yöntem daha önce sadece sosyal ağlardaki forumlar ve haber toplulukları tarafından kullanılıyordu . Artık kullanıcıların haber içeriği üretme emeği, Medium’dan YouTube’a kadar birçok büyük çevrimiçi portal tarafından kullanılıyor.

Başarılı bir web sitesi için nasıl bir stratejiniz olmalı?

Bir haber sitesinin ana özellikleri

Haber akışı . Basitçe tanımlanmış bir özet akışı, kullanıcıların en son yayınlanan haberlerin başlıklarını ve kısa açıklamalarını görmek için kaydırabilecekleri yalnızca bir gönderi listesidir. Daha önce liste, yayın süresine göre oluşturulurdu. Artık her kullanıcı için özet akışını önceki etkinliğine, kayıtlı konu ve yazarların listesine, konuma, diğer okuyucuların tavsiyelerine ve benzerlerine göre kişiselleştirmek geleneksel hale geldi – tüm bu veriler genellikle Google Haberler’deki gibi yapay zeka ile birbirine bağlanır. Haber sitesi kurmak istiyorsanız haber akışını iyi planlamalısınız.

Kaydolun, giriş yapın . Haberleri okumak ve aramak için çoğu haber sitesine kaydolmak gerekli değildir. Ancak insanlara haberler hakkında yorum yapma, kaydedilmiş haber listeleri oluşturma, favori konuları seçme, abone olma vb. gibi bir olanak sunuyorlar. E-posta, telefon numarası veya Google ve Facebook hesapları aracılığıyla kaydolabilirsiniz.

Haber gönderme . Haberleri yayınlamak , düzenlemek ve yönetmek için sitenize bir içerik yönetim sistemi (İYS) uygulamanız gerekir . Metin yazabileceğiniz, resimler, videolar ve tablolarla çalışabileceğiniz Readymag, WordPress ve Medium seviyesinde bir editör içermelidir.

haber sitesi scripti

haber sitesi scripti

Kullanıcı profili . Kullanıcı profili, bir kullanıcı hakkında tüm bilgileri toplar: ad, doğum tarihi, cinsiyet, resim, kişiler, sosyal ağlardaki hesaplara bağlantılar, favori konular ve hatta kısa bir açıklama. Bunun dışında, genellikle kullanıcı profilinde web sitesi görünümünü, gizlilik seviyelerini, ödeme ayrıntılarını (abonelik), e-posta mesajlarını vb. ayarlamak mümkündür.

Arama sistemi ve filtreler . Arama sistemi, anahtar kelimeler, kategoriler, hashtag’ler ve diğer filtreler yardımıyla ilginç makaleler bulmaya olanak sağlayan bir araçtır. Sebep-sonuç ilişkilerinin işaretleneceği bir haber ağacı gibi bir şey oluşturarak sıradan arama sistemini genişletebilirsiniz (uzmanların işaretlemesi gerekir).

«Takip etme» imkanı . Listeden sadece bir konu seçse bile kimse aynı şeyi tekrar tekrar yapmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle, popüler haber platformları, insanların haber akışlarını oluşturacak bir veya birkaç haber konusunu seçmeleri nedeniyle “takip etme” fırsatı sunar. The Guardian web sitesinde, kullanıcılar konulara ek olarak (veya onlar yerine) belirli yazarları takip edebilirler.

Yorum özelliği . Bu, bir yandan okuyucuların kendilerini ifade etmelerini ve birbirleriyle etkileşim kurmalarını sağlayan ve katılımlarını artıran kullanışlı bir özelliktir. Öte yandan yorumlar, kullanıcılarınızın gerçekten hangi haberleri (yazarları) beğendiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Yine de olumsuz bir yön var: Haber web sitenizin kapsadığı konular ilgi uyandırıyorsa veya belirsizse, kullanıcılar arasında çatışmaları ateşleyecek olan İnternet trollerini çekebilirsiniz. Bu durumda, yorumları bir şekilde denetlemelisiniz.

Açılır bildirimler . Bir haber portalında bildirimlerin kullanımı nedir? Kullanıcıları en son haberler, en sevdikleri yazarların yeni yayınları, yakında abonelik süresinin dolması, yorumlarına verilen yanıtlar, unutulan favorilerin hatırlatıcıları ve kaydedilmiş makaleler hakkında bilgilendirmek için bunları kullanabilirsiniz. Ayrıca, iletişim veya anketler için push bildirimlerini kullanabilirsiniz.

Konumlandırma . Coğrafi hedeflemenin varlığı, haber uygulamanızın kullanıcıların cihazlarının konumunu bilebileceği ve arayüz dilini otomatik olarak belirleyebileceği veya kullanıcılara yakınlarda meydana gelen olaylar hakkında haberler gönderebileceği anlamına gelir. Bu özellik özellikle yerel veya zaman sınırlı olaylar hakkında haber yayınlayan siteler için kullanışlıdır; örneğin, bugün boş zamanınızı geçirebileceğiniz veya indirimli bir şeyler satın alabileceğiniz bir yer.

Okuyuculara tavsiyeler . Bazen gönderiler aynı konulara değinir, ancak bunlar bir kategorinin parçası değildir. Veya kullanıcı, abone olmadığı konuyla ilgili birkaç metin okur. Bu gibi durumlarda, haber sitenizin okuyuculara benzer makaleleri (yazının altında) önermesi gerekir. Bu özelliği, doğru yönetirseniz daha doğru öneriler sunabilen ve kullanıcıların sitenize tekrar tekrar gelmesini sağlayan modern yapay zeka (AI) mekanizmaları ve makine öğrenimi aracılığıyla uygulamak daha iyidir.

Abonelik, freemium modeli . İçeriğe ücretli erişim anlamına gelen bir para kazanma modeli seçerseniz, bu içeriğin kullanışlılığını göstermeniz gerekir. Bunu yapmanın yolu konuya bağlıdır. Örneğin, finansal piyasalarla ilgili haberleri , ortaya çıkma hızlarını ve doğruluklarını belirterek daha iyi satarken, araştırma çalışmaları ile ilgili haberler maksimum veri bütünlüğü yardımı ile satılır. Haber sitesi kurmak için freemium modelini öneririz.

Ödeme sistemi . Abonelikle birlikte bir para kazanma modeli kullanacaksanız, siteye abonelik için ödeme yapma olanağı eklemeniz gerekir. Bunu PayPal, Stripe, Paytm veya BrainTree gibi ödeme sistemleriyle entegrasyonlar yoluyla yapabilirsiniz. Hedef kitleniz arasında en popüler ödeme yöntemlerine göre ödeme ağ geçitlerini seçmelisiniz.

Yönetici paneli . Web sitesi ayarlarını, kullanıcıları, gönderileri, ödeme sistemini ve benzerlerini yönetmeye izin verir. Web sitesi sayfaları ekleme ve silme, tasarımı değiştirme ve içeriği düzenleme.

Analitik paneli . Genellikle, bir haber blogu, bir toplayıcı veya başka herhangi bir çevrimiçi süreli yayın olsun, kaynağınızdaki bilgileri izlemek ve yönetmek için kullanılan performans göstergelerini ve ölçümleri yansıtır.

Bir haber sitesi kurmak ve geliştirme süreci

Çevrimiçi haberler oldukça rekabetçi bir pazardır, bu nedenle haber sitesi kurmak ve özel geliştirme yardımıyla oluşturmak daha iyidir. Çünkü, tasarımı ve işlevselliği diğer binlerce haber platformundan farklı olmayacak şablon sitesi değil, benzersiz bir projeyi uygulamanın tek yolu budur. Böyle özel bir geliştirmeyi bir pazarlama ajansına veya tam döngü geliştirme şirketine emanet edebilirsiniz. Bu makale, nereye bakılacağını ve teknik bir ortağın nasıl seçileceğini ayrıntılı olarak açıklamaktadır: « Özel bir erp yazılım geliştirme şirketi seçin ».

Teknik bir ortak seçtikten sonra, kendi haber web sitenizi doğrudan geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu süreç genellikle aşağıdaki aşamalardan oluşur:

 1. Anlaşma. İlk aşamada, siz ve geliştirme şirketi, işin kapsamını belirler ve ödeme ile başlayan ve performans göstergeleriyle biten tüm işbirliği ayrıntılarını açıkladığınız bir anlaşma imzalarsınız. Bir son tarih de dahil olmak üzere tüm tercihlerinizi belgelediğinizden emin olun.
 2. Prototipleme.  Bu aşama, web sitenizin her ekranının tel çerçevelerinin oluşturulmasını ifade eder. Ayrıca, kullanıcı akışı uzun uzadıya tartışılmıştır.
 3. Arayüz tasarımı oluşturma.  Yüksek kaliteli tasarım, basit gezinme, kullanıcı dostu yönetim ve trendlere uyumu içerir.
 4. Web sitesi geliştirme. Bu aşama, konseptinizi kod haline getiriyor. Ön uç geliştiriciler, arka uç geliştiriciler ve mobil geliştiriciler bunu yapar. Görevleri, haber sitenizin hatasız çalışmasını sağlayacak temiz ve anlaşılır bir kod yazmaktır.
 5. Test yapmak. Şimdi KG uzmanları davayı üstleniyor. Siteyi hatalar ve işin kapsamına göre kontrol ederler.
 6. Yayın ve destek.  Son geliştirme aşamasında site, haber toplayıcıların, sosyal ağların ve işletme dizinlerinin listelerine eklenir. Sitenin daha da geliştirilmesi için kullanıcı desteği ve geri bildirim toplama çalışmaları düzenlenmektedir.

Bir haber sitesi kurmak maliyeti

 

Basitortakarmaşık
AçıklamaBasit özellikler, şablon tasarımı, API aracılığıyla entegrasyon yokEşsiz tasarım, ek özellikler, ödeme sistemleri ve sosyal ağlar ile entegrasyon, yorumlarÖzel tasarım, maksimum işlevsellik, yapay zeka, diğer servislerle entegrasyon
Geliştirme zamanı400 saat500-800 saat800-1500 saat
Doğu Avrupa (32$/saat)12 800 dolardan başlayan fiyatlarla16 000 ila 25 600 dolar25 600 ila 48 000 dolar
Batı Avrupa (67$/saat)26 800 dolardan başlayan fiyatlarla33 500 ila 53 600 dolar53 600 ila 100 500 dolar
ABD (95$/saat)38 000 dolardan başlayan fiyatlarla47 500 ila 76 000 dolar76 000 ila 142 500 dolar

Haber sitesi scripti

arka uçNode.js, Python, Java, PHP ve Ruby on Rails.
Web için ön uçAngular.JS, React.JS, Backbone ve Ember.
Mobil için ön uçJava, Android için Kotlin ve iOS için Swift
Bulut hizmetleriGoogle Bulut Platformu, Amazon Web Hizmetleri (AWS), Microsoft Azure ve Adobe.
veritabanlarıMySQL, MongoDB ve Firebase.
Gerçek zamanlı veri alışverişi, ses ve video bağlantısıSocket.IO ve WebRTC (Sesli ve Görüntülü Arama).
Analiz, raporlama, istatistikGoogle Analytics veya MixPanel
Coğrafi Hedefleme (GPS API)API Google Haritalar ve site için Google Rehber. OpenStreetMap API iOS ve Android. Android için Google Harita ve Google Konum Hizmetleri API’sı. iOS için MapKit ve CoreLocation çerçevesi
Ödeme ağ geçitleriPaypal, Stripe, BrainTree, Paytm ve PayPal mobil SDK’sı
Push bildirimleriTwilio, Push.io, Firebase, RabbitMQ
SMS bildirimleriTwilio, Plivo, Nexmo, Tropo ve Snitch
E-posta BildirimleriSMTP ve Mandrill

Haber sitesi isimleri

Bir haber sitesi kurmak istiyorsunuz, harika! Alanla ilgileniyorsanız veya ilgili deneyime sahipseniz, bir haber sitesi sizin için harika bir iş olabilir. Bir haber sitesini başarılı kılmak için onu doğru bir şekilde isimlendirmeniz gerekir. Burada, haber sitenize kolayca isim vermenize yardımcı olacak havalı, yaratıcı ve en iyi gazete isimleri fikirlerini ve önerilerini sizinle paylaşıyoruz. Bu işi başarılı kılmak için doğru bir şekilde isimlendirmeniz gerekir. Bu yıl başarısız olan birçok işletmede bu ortak sorun vardı. Hepsi bir şekilde işletmelerini yanlış adlandırdı. İşletmeleri başarılı kılan sadece isim değil, aynı zamanda yapılması kolay bir şey değil. İşletmenizi adlandırmak için biraz çaba göstermelisiniz. Haber sitesi isimleri tabiki kurumsal anlamda bir önem taşır.

Haber günlüğü

Haber evi

En iyi haber

Haber dünyası

Haber dostu

Çek bi haber

Kurumsal Site Fiyatları

 

, , ,
.